Gdańsk jest jednym z najbardziej wartościowych pod względem zabytków i historii miast w Polsce, które corocznie nie tylko w okresie letnim przyciąga wielu turystów, zarówno z innych regionów Polski, jak i spoza granic kraju. Czego absolutnie nie można przegapić, odwiedzając starówkę w Gdańsku?

Fontanna Neptuna i Dwór Artusa

Wędrując po starówce w Gdańsku, nie sposób pominąć dwóch najbardziej charakterystycznych dla tego miejsca elementów, czyli Fontanny Neptuna i Dworu Artusa. Wokół znajduje się mnóstwo klimatycznych budynków odbudowanych po II wojnie światowej, nie brakuje również licznych kafejek, w tym miejscu znajduje się również nie jedna restauracja Gdańsk Stare Miasto, serwująca różnego rodzaju przysmaki.
Kościoły

Na starówce w Gdańsku znajduje się aż 6 kościołów. Zwiedzając to miejsce, nie sposób ich pominąć. Najstarszym z nich jest pochodzący z pierwszej połowy XIII wieku kościół św. Katarzyny, w którym znajduje się carillon, czyli zespół 50 dzwonów, na których gra się za pośrednictwem specjalnej klawiatury. Warto zwrócić także uwagę na nazywaną kościołem ”Solidarności” bazylikę św. Brygidy.

Bazylika Mariacka

Wybierając się na wycieczkę po Gdańsku, warto w planach zwiedzania uwzględnić pochodzącą z XIV wieku Bazylikę Mariacką, będącą najwyższym kościołem wykonanym z cegły na całym świecie. W tym miejscy znajduje się mnóstwo cennych zabytków malarskich, rzeź oraz ołtarz główny pochodzący z XVI wieku. Obecnie Bazylika Mariacka jest nie tylko obiektem sakralnym, ale i punktem widokowym – wieżą, na którą można wejść i obserwować panoramę miasta ma wysokość 82 m.

Trakt Królewski

Trakt Królewski (nazywany również Drogą Królewską) jest główną trasą i centralną osią gdańskiej starówki. Trasa zaczyna się od renesansowej Bramy Wyżynnej pochodzącej z XVI wieku. Na trakcie znajduje się między innymi Muzeum Bursztyny czy Złota Brama z niderlandzkimi zdobieniami.

Restauracja starówka Gdańsk – gdzie zjeść po intensywnym zwiedzaniu

Po intensywnym zwiedzaniu starówki warto nieco odpocząć i posilić się, a najlepszym miejscem na odpoczynek będzie położona nieopodal Filharmonii Bałtyckiej, restauracja Filharmonia. W tym miejscu możecie liczyć Państwo na jedzenie smaczne, doskonałej jakości i przede wszystkim bardzo charakterystyczne dla tego regionu menu. Restauracja Gdańsk Stare Miasto to również miejsce piękne, urokliwe i klimatyczne. Filharmonia to najlepsze restauracja Starówka Gdańsk, serwująca lokalną kuchnię.